2021/2022

Všechny fotografie jsou majetkem MŠ Zborovice

 

POHÁDKOVÉ ROZLOUČENÍ

S PŘEDŠKOLNÍMI DĚTMI

 

MAŇÁSKOVÉ DIVADLO

„CUKRÁRNA U ČARODĚJKY“

 

 

ŠKOLNÍ VÝLET DO 

CENTRA VERONICA HOSTĚTÍN

 Koťátka

Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu!
S dětmi jsme navštívili centrum Veronica v Hostětíně, kde se nás hned po příjezdu ujaly ochotné paní instruktorky, které měly připravený prožitkový program s názvem „Les vůní, barev a zvuků“. Společně jsme se vydali poznávat různá tajemství lesa a zkoumat ho všemi smysly. Celodenní výlet včetně připravených aktivit si děti moc užily.

 

Berušky

 

VÝCHOVNÝ KONCERT ZUŠ ZDOUNKY

„JEDEME DO ZOO“

Ve čtvrtek 2. června jsme s dětmi navštívili ZUŠ Zdounky, která nás pozvala na výchovný koncert pod názvem „Jedeme do zoo“. Dětem byly zábavnou formou představeny různé druhy hudebních nástrojů v podání šikovných žáků základní umělecké školy. Program byl plný hádanek, skladeb a písniček s pohybem. Děti si tento kulturní zážitek moc užily.

 

ZAHRADNÍ SLAVNOST KE DNI DĚTÍ


„CESTA KOLEM SVĚTA“

 

DOMÁCÍ A HOSPODÁŘSKÁ ZVÍŘATA –


KOŤÁTKA

V rámci týdenního tématu „Máme rádi zvířata“ měly děti možnost si vyzkoušet podojit krávu. Za velkou dřinu jsme si poté společně vychutnali výborné kravské mléko. Byla to velká zábava!

 

PROJEKTOVÝ DEN –

„VČELÍ KRÁLOVSTVÍ“

Ve čtvrtek 19. 5. 2022 jsme měli v MŠ netradiční návštěvu včelaře pana Ing. Jiřího Zbořila, který přiblížil dětem svět včel i záslužnou práci včelařů. Děti se dozvěděly řadu zajímavostí, zejména to, jak dlouho včely žijí, jak se dorozumívají, jaké důležité úlohy mají v úlu, čím jsou užitečné pro nás lidi a také pro přírodu. Ochutnávali jsme med a také si prohlédli včelařské potřeby a dřevěný včelí úl. Na závěr si děti zahrály hru na včely, splnily zadané úkoly a hlínou společně namalovaly včelí svět.

 

A PŘECE SE NAŠLY….. BERUŠKY

Při čtvrtečním odpoledni v místním parku jsme s dětmi zjistili, že se „ZTRATILY KRÁVY“.
Bylo rozhodnuto, že je půjdeme hledat podle jejich charakteristických stop. Cestou děti plnily zadané úkoly a s velkou rychlostí vyhledávaly další stopy a směr útěku krav. Šťastné shledání proběhlo na fotbalovém hřišti. Po závěrečné společné hře došlo k rozdávání medailí a sladkostí.

 

SPORTOVNÍ A JÓGOVÉ ODPOLEDNE


S RODIČI – KOŤÁTKA

 

JARNÍ PRÁCE NA ZAHRADĚ –

KOŤÁTKA

 

FILIPOJAKUBSKÝ PODVEČER –

BERUŠKY

 

„HASIČI JEDOU…“

V pátek 22. 4. 2022 nás v MŠ v rámci spolupráce navštívili členové SDH Zborovice. Hravou formou děti seznámili s požárními riziky, které je mohou potkat v každodenním životě a vysvětlili jim, jak se v těchto situacích bezpečně chovat. Na závěr děti měly možnost nejen si vyzkoušet hasičskou výstroj a výzbroj, ale také nahlédnout do hasičských vozidel.

 

PROGRAMOVÁNÍ V BERUŠKÁCH

 

JARNÍ PRÁCE BERUŠEK

 

VELIKONOCE U BERUŠEK

 

VELIKONOČNÍ TVOŘIVÉ ODPOLEDNE

– KOŤÁTKA

 

VYNÁŠENÍ MORENY

 

KNIHA JE MŮJ KAMARÁD –

KOŤÁTKA

Měsíc březen je měsícem nejen příchodu jara, ale také měsícem knihy. Děti měly možnost si přinést svou oblíbenou knihu, o které nám něco pověděly. Také jsme si povídali o tom, jak se knihy vyrábí, kdo je spisovatel či ilustrátor a jaké máme literární žánry. Vyzkoušeli si výrobu vlastního papíru a navštívili jsme místní knihovnu, kde jsme si poslechli povídání paní knihovnice a prohlédli mnoho knížek.

 

KARNEVAL V MŠ

 

„VE ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ

DUCH“ – KOŤÁTKA

V rámci tématu „Moje tělo, moje zdraví“ měly děti možnost si samy připravit bylinkový a ovocný čaj. Od rána jsme si povídali o bylinkách, které jsme určovali čichem, hmatem i chutí. Děti do čaje společně vybraly meduňku, mátu, lipový květ, diviznu a sušené ovoce. Tuto kombinaci dochutily citrónem, což byla správná volba! Výborný čajík si každý vychutnal ve svém oblíbeném hrnečku, který si donesl z domu. Děti si díky tomuto tématu uvědomily, jak je důležité nejen pečovat o své zdraví a předcházet nemocem, ale i zdravě jíst, a co všechno naopak zdraví škodí.

 

BERUŠKY NA SNĚHU…

 

JEDNA, DVĚ…. BERUŠKY

byl název týdenního tématu, kdy jsme společně třídili, počítali, řadili dle velikostí, rozlišovali před a za, také hned před, hned za, poznávali barvy a barevné odstíny a procvičovali algoritmy (dodržení započatého tvaru). Vše pak ukončila píseň „Jedna, dvě, tři, čtyři, pět….“

 

TO JE ZIMA, TO TO ZEBE… KOŤÁTKA

Nový rok jsme s dětmi začali povídáním o tom, co prožily doma o Vánocích, co našly pod stromečkem a jak slavily příchod dalšího roku. Také jsme si připomněli tři krále, kdo byli, odkud a kam šli, co a komu nesli, jak se jmenovali a nakonec jsme si je i vytvořili. Zopakovali jsme si typické znaky pro zimní roční období, co vše můžeme v zimě dělat a hlavně jak se správně oblékat. Zimní počasí nám přálo nejen k radovánkám na sněhu, ale také jsme dělali pokusy s vodou a ledem. Činnosti jsme si zpestřili 3Boxem a zimním tvořením.

 

AŤ JE LÉTO NEBO ZIMA, CVIČENÍ JE VŽDYCKY
PRÍMA!

KOŤÁTKA

S dětmi jsme si chtěli protáhnout tělíčka, a tak jsme k tomu využili místní Sokolovnu. Cvičili jsme se „sněhovými koulemi“ a padákem, děti si také vyzkoušely kruhový trénink ve dvojicích, který byl tematicky zaměřen na zimní sporty. Všichni jsme si cvičení moc užili a už se těšíme na další!

 

MRZNE A MRZNE…

BERUŠKY 10. 1. – 14. 1. 2022
Poznávali jsme charakteristické znaky zimy, vlastnosti sněhu, ledu, změny počasí. Prováděli jsme pokusy s ledem.
Kreslili, stříhali, lepili, učili se básničky. Ze sněhových vloček, které děti vykouzlily z papíru, měly velkou radost a zároveň byly překvapeny. Společně jsme cvičili jako se „sněhovými koulemi“ a při hře „na dva mrazy“ se všichni snažili, aby je mráz neulovil…

 

ŠACHY V MŠ

 

TŘI KRÁLOVÉ V BERUŠKÁCH

Na Tři krále za vesnicí,
bloudí sněhem koledníci.
Šlapy, šlapy, šlápoty,
pletou se jim do noty.
Ťuky, ťuky, už tu jsou,
štěstí, zdraví vinšujou.

 

VÁNOČNÍ ČAS V KOŤÁTKÁCH

V době adventní jsme společně nazdobili a rozsvítili vánoční stromeček, vyzkoušeli jsme si pečení perníčků, které se nám povedly a všem moc chutnaly. Také jsme si přiblížili vánoční tradice a vyprávěli si příběh o betlému. Čekání na Ježíška jsme si zpříjemnili nejen zábavnými aktivitami a zpíváním koled, ale také vyráběním vánočních dárečků pro své nejbližší. Ježíšek k nám opravdu zavítal a pod stromečkem nechal spoustu dárečků, ze kterých měly děti velkou radost.

 

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ …

BERUŠKY

K Vánocům – tedy i k době adventní, patří neodmyslitelně různé tradice a zvyky. S dětmi jsme si je v této době vyzkoušeli i my v MŠ. Pro potěšení a radost svých blízkých jsme vyráběli přáníčka a dárečky. 
Kouzlo Vánoc jsme si připomněli poslechem a zpěvem vánočních koled. A pod stromečkem nás za odměnu čekaly nové hračky.

ZIMA JE, ZIMA JE,

KAŽDÝ SE RADUJE … BERUŠKY

I my jsme využili sněhové nadílky plnými doušky. Klouzali se na lopatách na zahradě, stavěli sněhuláky, koulovali se mezi sebou nebo si jen tak hráli na sněhu …

VÁNOČNÍ BESÍDKA S NADÍLKOU

Hurá, už jsme se dočkali! Ve čtvrtek 2. 12. 2021 k nám přišel Mikuláš s andělem a čertíkem. Děti byly statečné, zazpívaly Mikulášovi písničky, které si pro něj připravily a za to dostaly nadílku s překvapením. Také jsme společně zhlédli divadelní představení, které se dětem moc líbilo.

OBDOBÍ OD 29.11. – DO 3. 12. 2021 BERUŠKY

TÉMA: JEDNOU ČERTI UMAZANÍ…

Seznamovali jsme se s lidovými předvánočními zvyky a obyčeji. Vyzdobili jsme si k tomuto období třídu i celou MŠ, přiblížili si kouzlo přicházejících svátků. Četli jsme příběhy o Mikuláši, čertech a andělech. S mikulášskou nadílkou jsme nezapomněli ani na zvířátka. Jeden den se naše třída proměnila na opravdové peklo plné čertíků (děti v převlecích). Cvičili jsme, hráli si, plnili čertovské úkoly a těšili se z pohádkové atmosféry. Společně jsme pak s napětím očekávali příchod Mikuláše se svojí družinou do naší MŠ…

A UŽ ZASE PO ROCE,

BLÍŽÍ SE NÁM VÁNOCE – KOŤÁTKA

S dětmi jsme zahájili adventní čas tím, že jsme si společnými silami vyrobili a nazdobili adventní věnec a vysvětlili si jeho význam. U tvoření jsme měli příjemnou atmosféru, protože se na obloze objevily první sněhové vločky, ze kterých jsme všichni měli velkou radost. Také jsme se postupně začali připravovat na příchod Mikuláše, nejen tím, že jsme tvořili andílky a čerty, ale také jsme si připravili plno vánočních písniček, které jsme následně zazpívali Mikulášské družině. Na závěr týdne jsme si užili čertovské odpoledne plné zábavy a her. Na Vánoce už se všichni těšíme a k odpočítávání dnů do Štědrého dne nám pomáhá adventní kalendář s úkoly a dárečkem.

 

KONEC PODZIMU – BERUŠKY

Vzhledem k hygienickým opatřením nemají zákonní zástupci možnost vidět výtvarné práce dětí, tak alespoň prostřednictvím fotek můžete nahlédnout na poslední podzimní práce dětí a přípravu adventu v „Beruškách“.

OBDOBÍ OD 15. 11. – 19. 11. 2021 BERUŠKY

TÉMA: O VELIKÉ ŘEPĚ

Dědek řepu zasadil, u pole se posadil,
čekal, čekal…“bábo, roste řepa“.

S dětmi jsme poznávali různé druhy řepy – cukrová, krmná, červená. Povídali si, kde a proč je pěstujeme. Zkoumali jsme řepu cukrovou, ze které se vyrábí cukr, který jsme ochutnávali v mnoha podobách.
Pohádku „O veliké řepě“ jsme si zahráli, jako opravdoví herci s různými rekvizitami. Určovali jsme, kdo pomáhal, kdo za kým a před kým stál, kdo byl první nebo poslední.
Divadlo jsme si s radostí užívali a jako herci se chtěli vystřídat všichni.

 

JABLÍČKO SE KUTÁLELO – BERUŠKY

V týdenním tématu „Jablíčko se kutálelo“ si děti vyzkoušely, co vše se dá z jablíčka udělat a kolik to dá práce. Od čištění, strouhání přes válení až po samotný závěrečný výsledek.
Všem hotový jablkový štrúdl stoprocentně chutnal.

 

PODZIM V KOŤÁTKÁCH

Během listopadu jsme s dětmi společně přivítali barevný podzim. K tomu nám pomohl skřítek Podzimníček, který dětem nechával ve třídě dopisy s různými úkoly, jako například vytvořit si svého třídního draka, poskládat obrázek z přírodnin nebo si vyrobit svého podzimního skřítka z listí, které jsme nasbírali v parku. Úkolů bylo spousta a děti si tohle dobrodružství náramně užily! Také jsme si připomenuli svátek sv. Martina a pověděli si o zvířátkách, které žijí v lese a jak se připravují na zimu. Děti si vyzkoušely být zvířátky nejen při pohybových dovednostech, kdy zdolávaly různé překážky, ale také si zahrály pohádku „Boudo, budko“.
Nové roční období jsme si společně moc užili a už se všichni těšíme na zimní čas.

 

ZÁBAVNÉ HALLOWEENSKÉ ODPLEDNE PRO DĚTI A RODIČE NA ŠKOLNÍ ZAHRADĚ

Akci zahájil společný lampionový průvod plný halloweenských kostýmů a poté se děti na školní zahradě zúčastnily plnění strašidelných úkolů. Odměnou pro každého účastníka byla sladká odměna a pamětní list.

 

„POHÁDKOVÝ MUZIKÁLEK“

Vystoupení plné písniček pro děti.

 

TÝDEN OD 1. 11. – 5. 11. 2021 – BERUŠKY

Téma:
Foukej, foukej větříčku,
shoď mi jednu hruštičku…

Děti se seznamovaly s podzimní sklizní ovoce a jeho význam pro zdraví – zdroj vitamínů. Poznávaly různé druhy ovoce, pojmenovávaly je a také ochutnávaly. Při pobytu venku jsme pozorovali ovocné stromy. Hráli jsme si s listy, tvořili z nich obrázky a počítali je. Společně jsme si připravili ovocný salát, který všem moc chutnal.
Ovoce máme prostě rádi.

 

HALLOWEEN V BERUŠKÁCH
období od 18. 10. – 26. 10. 2021

HÁDANKA: „Straší hlava kulatá,
zbarvená je do zlata…“?
(DÝNĚ)

V tomto období jsme si povídali jak, kdy a proč se slaví Halloween a co k němu patří. Jsou to dýně, převleky, strašidla a legrace, barva oranžová a černá. Vydlabávali a malovali jsme dýně, tvořili strašidla a duchy. Vyzdobili jsme si třídu, zhotovili nástěnku, hráli jsme různé „strašidelné“ hry a plnili zadané úkoly. Společně jsme si tento svátek užili.

 

HALLOWEENSKÝ TÝDEN V KOŤÁTKÁCH

Během celého týdne nás provázelo mnoho zábavných aktivit. Nejen, že jsme si vyprávěli o historii Halloweenu a jeho tradicích, ale děti si také postavily strašidelný bunkr, společně vyřezaly dýni, vyrobily si svého papírového ducha a plnily různé tajemné úkoly.
Halloween jsme si užili naplno!

 

VÝSTAVA DÝNÍ – HALLOWEEN 

 

TVOŘIVÉ ODPOLEDNE  „PODZIMNÍČEK“ – Berušky
V úterý 19. 10. 2021 proběhlo v „Beruškách“ tvořivé odpoledne. Ve venkovní učebně vyrůstala pod rukama dětí a rodičů překrásná díla z přírodnin, plná fantazie, kreativity a tvořivosti. Spokojenost, úsměvy na tvářích a dobrou náladu také všem umocňovalo jedno z posledních, slunečných, podzimních počasí.
O šikovnosti pak vypovídá výstavka tvořivosti
v MŠ.

TÝDEN PLNÝ OVOCE – Koťátka

Děti si do školky přinesly ovoce, které jsme společně ochutnávali a poznávali podle chutě, hmatu a vůně. Také jsme si upekli jablečný štrúdl. Děti si při přípravě vyzkoušely všechno – válení těsta, krájení jablek, zabalení štrúdlu,.. byly moc šikovné!
Nakonec jsme si výborný štrúdl vychutnali na školní zahradě při pobytu venku.

KOUTY NAŠÍ ZAHRADY – Berušky

První týdny v září se vzájemně seznamujeme s novými kamarády, hračkami, ale také s prostředím naší školní zahrady. Starší děti ukazují mladším jak a co vše lze na zahradě využít.
Všechny děti jsou moc šikovné a činnosti je ve škole baví.

BRAMBOROVÁNÍ – Berušky

Děti si do školy přinesly brambory a další zeleninu, ze které jsme společně vyráběli bramborové skřítky a zvířátka. Záleželo tedy čistě na dětské fantazii a tvořivosti. Svou pracovitost a zručnost děti prokázaly při přípravě pečených brambor. A jak jim chutnalo!
Také jsme vyzkoušeli barvičky a novou výtvarnou technikou jsme malovali bramborové pole. Válečkovali jsme hlínu,  podklad pro pozadí jsme vytvořili rozmazkou a dokreslili černou fixou.

Učíme se venku – ukázková práce

V každém kousku zeleniny,
nachází se vitamíny – Koťátka

Učíme se venku – Berušky

Hrajeme si na školní zahradě – Koťátka

Fotogalerie ze školího roku 2020/21

Fotogalerie ze školního roku 2019/20